Otvoreno pismo – Zamolbu predsjednici Republike Hrvatske, kojim je upoznajemo s događanjima i stanjem u grupaciji Đuro Đaković, odnosno izostankom isplate plaća za mjesece listopad i studeni, božićnice i darova za djecu za 2019. godinu radnicama i radnicima društva kćeri Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. i molimo da se žurno i snažno založi kod predsjednika Vlade Republike Hrvatske da i tim radnicama i radnicima budu isplaćene i plaće za mjesece listopad i studeni i božićnice i darovi za djecu i to prije božićnih blagdana, jednako kao i radnicama i radnicima ostalih četiriju društava grupacije Đuro Đaković , možete u cijelosti pročitati putem poveznice ispod.
Otvoreno pismo – Zamolba predsjednici Republike Hrvatske
Glavinjanje Uprave – događanja, poslovanje i stanje u grupaciji Đuro Đaković
Otvoreno pismo – Zamolbu za sastanak dostavljeno predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću, potpredsjedniku Vlade RH i ministru financija Zdravku Mariću i ministru gospodarstva, poduzetništva i obrta Darku Horvatu, kojim ih upoznajemo sa događanjima, poslovanjem i stanjem u grupaciji Đuro Đaković u prethodnih sedam i pol godina koje nedvojbeno prijeti nestajanjem iste te (ponovnom) ne isplatom plaća radnicama i radnicima i molimo za žurno dogovaranje i održavanje sastanka, a županu Brodsko-posavske županije Danijelu Marušiću, zamjeniku župana i predsjedniku Gospodarsko-socijalnog vijeća Brodsko posavske županije Stjepanu Bošnjakoviću i predsjedniku Županijske skupštine Brodsko-posavske županije Peri Ćosiću na znanje, možete u cijelosti pročitati putem poveznice ispod.
Otvoreno pismo – Zamolba za sastanak: Đuro Đaković (ponovo) ne isplaćuje plaće
Dopis u kojem odgovaramo na tvrdnje Uprave Đuro Đaković Grupa d.d. objavljenje 14. lipnja 2019. godine na mrežnoj stranici portala EBrod, a kojima je Uprava istinski samo potvrdila da je Đuro Đaković Grupa d.d. u analiziranom razdoblju poslovanja (2012.–2018. godina) loše vođena kompanija s lošim rezultatima poslovanja, što je činjenica koju je moguće pokušati uljepšati selektivnim navođenjem pojedinih podataka, ali ju nije moguće promijeniti, u cijelosti možete pročitati odabirom poveznica u nastavku.
Strategija i restrukturiranje, te financijski plan 2015. – 2019. – izvadak
LIPANJ 30. 2019.
U razdoblju od 22. do 29. lipnja 2019. godine na otoku Prviću održane su četiri interaktivne radionice „Zaštita na radu u praksi“ u sklopu projekta “Zaštita na radu – prilika i izazov u socijalnom dijalogu“ koji se provodi u sklopu Operativnog programa ”Učinkoviti ljudski potencijali” po pozivu ”Jačanje socijalnog dijaloga – faza III”.
Na radionici je sudjelovalo sedamdesetdevet dionica i dionika iz Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske i Vukovarsko-srijemske županije, predstavnica i predstavnika NSRPHP-a, NSSP-a te sindikata udruženih u Nezavisne hrvatske sindikate i poslodavaca članica Hrvatske udruge poslodavaca, a istima su po završetku uručena Uvjerenja o osposobljavanju.
Kroz radionicu kojoj je cilj bio ukazati i osvijestiti da je osnova učinkovitog sustava zaštite zdravlja i sigurnosti na radu radnika prevencija, a ne saniranje šteta koje proizlaze iz ozljeda na radu, profesionalnih bolesti te ostalih oboljenja u vezi s radom, dionice i dionici radionice pripremili su niz kampanja za siguran rad, te kampanja za poticanje zaposlenika na prijavljivanje propusta s kojima se svakodnevno susreću na radnom mjestu a koji mogu dovesti do ozbiljnih incidenata i nesreća, a neke od njih možete pogledati OVDJE
Radionicu su pripremili i vodili predavači iz tvrtke Tecumviva d.o.o.
Nakon provedenog Istraživanja ”Kvaliteta socijalnog dijaloga u provedbi zaštite na radu” (od 06.-08. 2018.) kojim smo istražili kvalitetu socijalnog dijaloga u provedbi zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, edukacija ”Zaštita na radu kroz kolektivno pregovaranje”(od 10. – 12. 2018.) i ”Osnažimo znanja i vještine povjerenika radnika za ZNR ” (od 01. – 04. 2019.) kojim smo unaprijedili znanja i vještine dionika važnih za osnaživanje socijalnog dijaloga iz zaštite na radu, te Okruglog stola ”Zaštita na radu – prilika i izazov” (05. 2019.) na kojem smo razmjenili iskustava i najbolje prakse za kvalitetniji i snažniji socijalni dijalog o temama važnim za zdravlje i sigurnost radnica i radnika, s ove četiri praktične radionice “Zaštita na radu u praksi” odrađene su sve planirane projektne aktivnosti i u cijelosti ostvareni željeni ciljevi projekta.
Završnom konferencijom, koja će se održati u mjesecu rujnu 2019. godine u Slavonskom Brodu, sumirati će se provedene aktivnosti projekta i analizirati njihovi učinci i korisnost.
LIPANJ 14. 2019.
U pismu smo pozvali ministra na hitan sastanak na temu stanja i poslovanja Đuro Đaković Grupa d.d.
SLAVONSKI BROD – Uoči Glavne skupštine Đuro Đaković Grupa d.d. na kojoj će se između ostalog raspravljati i o potezima za budućnost poslali smo otvoreno pismo ministru gospodarstva Darku Horvatu.
U pismu piše:
“Upoznajemo Vas kako smo od strane Porezne uprave posredno upoznati da grupacija Đuro Đaković ne izvršava ni svoju obvezu uplate poreza i doprinosa u Državni proračun Republike Hrvatske, a time ni obvezu uplate poreza od nesamostalnog rada i doprinosa koje je, slijedno propisanoj zakonskoj obvezi, obračunala i obustavila od plaće radnica i radnika.
Izostankom uplate u Državni proračun poreza i doprinosa obustavljenih od plaće radnica i radnika osim primarne štete nanesene Državnom proračunu, čitaj poreznim obveznicima, imamo i sekundarnu štetu nanesenu onim radnicama i radnicima koji zbog toga ne mogu konzumirati svoje pravo na povrat poreza za 2018. godinu i tercijarnu štetu onim radnicama i radnicama kojima su u ovogodišnjoj zimsko-proljetnoj akciji “čišćenja” od osnovnih djelatnosti i proizvodnje, te radnica i radnika grupacije Đuro Đaković otkazani ugovori o radu i koji su zbog toga prisiljeni na prijevremeno umirovljenje, za što su već kažnjeni, dakle bez svoje zasluge, značajnim umanjenjem mirovine, a sada će još zbog neuplaćenog obustavljenog im mirovinskog doprinosa imati umanjenu osnovicu za izračun mirovine i time slijedno dodatno biti kažnjeni, dakle opet bez svoje zasluge, manjom mirovinom.
I sve to u situaciji kada je poslodavac taj koji ne izvršava svoju propisanu zakonsku obvezu, a da pri tome (ne)odgovorne osobe istog ne snose nikakve posljedice.
A te su iste (ne)neodgovorne osobe novčana sredstva namijenjena ulaganju u proizvodnju i zadržavanju postojećih radnih mjesta, dobivena, podsjećamo, zahvaljujući Odluci Vlade Republike o davanju državnog jamstva za kreditno zaduženje (4. listopada 2019. godine), kada ista i tako ne koriste namjenski, nego ne namjenski za isplatu otpremnina zbog otkaza ugovora o radu, jednako tako ne namjenski, ali zato korisnije mogli upotrijebiti za plaćanje dospjelih poreza i doprinosa.
No, naravno da to je samo najnoviji i samo još jedan od, sada već značajno dugog, niza “doprinosa” grupacije Đuro Đaković Državnom proračunu Republike Hrvatske i devastaciji gospodarsko-socijalnog položaju radnica i radnika u istoj i njihovih obitelji.
Podsjećamo na tek dio posljedica dosadašnjeg rada i rezultata rada uprave Đuro Đaković Grupa d.d. od njihovog “postavljanja” (svibanj 2012. godine) do danas:
– broj društava grupacije ĐĐ smanjen ja sa 7 na 5;
– broj osnovnih djelatnosti smanjen je sa 7 na 2 (od kojih jedna postoji tek na “papiru”, a druga svakim dovršenim proizvodom ostvaruje gubitak);
– broj radnika smanjen je za 500;
– nominalna cijena dionica smanjena je sa 80,00 kuna na 20,00 kuna;
– cijena dionica na ZSE smanjena je sa 88,00 kuna na 9,80 kuna;
– na poslovnom računu bilo je 50 milijuna kuna;
– dug prema komercijalnim financijski institucijama bio je manji od 5 milijuna kuna, a sada je 597 milijuna kuna (301 milijun kuna dugoročni, 296 milijuna kuna kratkoročni);
– konsolidirani gubitak promatranog razdoblja je 384 milijuna kuna (od kojeg je gubitak Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. 87 milijuna kuna, a gubitak Đuro Đaković specijalna vozila d.d. 115 milijuna kuna).
Prethodno navedene činjenice cijenimo da dovoljno ukazuju na značaj doprinosa grupacije Đuro Đaković u promatranom razdoblju gospodarskom oporavku Republike Hrvatske i revitalizaciji Slavonije i Baranje, što smo uvjerenja da ćete i osobno prepoznati, te smo zato očekivanja:
S Otvorenim pismom možete se upoznati putem poveznice u nastavku:
SVIBANJ 29. 2019.
U petak 24. svibnja 2019. godine u Osijeku je održan Okrugli stol „Zaštita na radu – prilika i izazov“ u sklopu projekta “Zaštita na radu – prilika i izazov u socijalnom dijalogu“ koji se provodi kao dio Operativnog programa ”Učinkoviti ljudski potencijali” po pozivu ”Jačanje socijalnog dijaloga – faza III”.
Sudionike Okruglog stola u uvodnom dijelu pozdravili su u ime nositelja projekta Vinko Jušić (predsjednik Nezavisnog sindikata radnika u proizvodnji hrane i pića), u ime grada domaćina Tomislav Krolo (pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Osijeka), u ime županije domaćina Ružica Gveriri (pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za gospodarstvo Osječko-baranjske županije) a u ime partnera Projekta Vedrana Gado (pravna savjetnica Hrvatske udruge poslodavaca u Regionalnom uredu Osijek) i Darko Maras (dopredsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata i predsjednik Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda«).
Voditeljica Okruglog stola bila je gđa. Nataša Drvenkar (prodekanica Ekonomskog fakulteta u Osijeku).
Prvi panel Okruglog stola vodila je gđe. Ana Šijaković (Europsko društvo inženjera sigurnosti) koja je sudionicima kroz uvodno izlaganje predstavila rezultate provedenog Istraživanja kvalitete socijalnog dijaloga u provedbi zaštite na radu, te publikacije ”Kvaliteta socijalnog dijaloga u provedbi zaštite zdravlja i sigurnosti na radu” i “Priručnik za praktičan rad povjerenika radnika za zaštitu na radu”. O svom radu na istraživanju kao i na koji su način rezultati istraživanja ispunili njihova očekivanja s nama su podijelili panelisti Vedrana Gado (pravna savjetnica Hrvatske udruge poslodavaca u Regionalnom uredu Osijek), Vinko Jušić (predsjednik Nezavisnog sindikata radnika u proizvodnji hrane i pića), Darko Maras (predsjednik Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda«) i Cvetan Kovač (Europsko društvo inženjera sigurnosti).
Nakon rezultata istraživanja kroz drugi panel predstavljeni su primjeni dobre prakse rada Odbora zaštite na radu. Kako to radi Odbor zaštite na radu Hrvatskog operatora prijenosnog sustava d.o.o. predstavio je stručnjak Zlatko Haramustek. Primjere dobrih praksi kao i prijedloge za bolji i kvalitetniji rad Odbora zaštite na radu s nama su kroz panel koji je vodila gđa. Šijaković podijelili Marko Brekalo (dopredsjednik Sindikata hrvatskih željezničara), Dejan Erceg (povjerenik radnika za zaštitu na radu i član Odbora zaštite na radu Hrvatskog operatora prijenosnog sustava d.o.o.), Cvetan Kovač (Europsko društvo inženjera sigurnosti), Đurđica Kovačević (stručnjakinja zaštite na radu i članica Odbora za zaštitu na radu u Saponia d.o.o., Osijek) i Siniša Vinković (povjerenik Sindikata naftnog gospodarstva).
Stanje zaštite na radu u Republici Hrvatskoj a osobito stanje zaštite na radu u četiri slavonske županije bila je tema trećeg panela koji je vodio gosp. Cvetan Kovač. Sa stanjem u RH uvodno nas je upoznao gosp. Jere Gašperov (načelnik Sektora za zaštitu na radu, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava) a sa stanjem u četiri slavonske županije gosp. Krunoslav Kovačević (inspektor rada, Državni inspektorat, Područni ured Osijek). O stanju zaštite na radu a osobito ozljedama na radu osim gosp. Gašperov i Kovačević kroz panel su nas upoznali i panelisti Dijana Fazlić (Stručnjak za ljudske resurse, Tecumviva d.o.o.), Darko Maras (predsjednik Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda«) i Ana Šijaković (Europsko društvo inženjera sigurnosti).
Kroz zadnji panel ”Međunarodni i nacionalni socijalni dijalog u području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu – 100 godina Međunarodne organizacije rada, 25 godina EU OSHA, 20 godina Nezavisnih hrvatskih sindikata” vodio nas je gosp. Cvetan Kovač a uvodno izlaganje održali su Marinko Učur (Pravni fakultet u Rijeci) o 100 godina Međunarodne organizacije rada, Admira Ribičić (direktorica Odjela za zakonodavstvo i pravne poslove, Hrvatska udruga poslodavaca) o 25 godina EU OSHA i Marko Palada (dopredsjednik Hrvatskog sindikata telekomunikacija) o 20 godina Nezavisnih hrvatskih sindikata. Uz njih kao panelisti su nam se pridružili i Marko Brekalo (dopredsjednik Sindikata hrvatskih željezničara) te Dijana Fazlić.
Na kraju svakog panela je održana i rasprava kroz postavljanje pitanja i razmjenu iskustava iznošenjem primjera iz prakse.
Iskazani interes i odaziv sudionika koji su prepoznali važnost tema okruglog stola u broju, koji je značajno iznad planiranog za nas je potvrda da smo odabrali pravu temu za projekt. Zahvaljujemo svim sudionicima iz Brodsko-posavske, Osječko baranjske, Požeško-slavonske i Vukovarsko-srijemske županije, predstavnicima sindikata udruženih u Nezavisne hrvatske sindikate i poslodavaca članica Hrvatske udruge poslodavaca koji su svojim sudjelovanjem, pitanjima i razmjenom primjera iz prakse značajno doprinijeli uspjehu Okruglog stola.
Projekt nastavljamo praktičnom radionicom ”Zaštita na radu u praksi”, koja će se za četiri grupe sudionika provesti u razdoblju od 21. do 29. lipanj 2019. godine na otoku Prviću.
Darko Maras
Sa zaključcima Okruglog stola ”Zaštita na radu – prilika i izazov” možete se upoznati putem poveznice u Zaključci Okruglog stola ”Zaštita na radu – prilika i izazov”
U sklopu projekta “Zaštita na radu – prilika i izazov u socijalnom dijalogu“ koji se provodi kao dio Operativnog programa ”Učinkoviti ljudski potencijali” po Pozivu ”Jačanje socijalnog dijaloga – faza III” u četvrtak 4. travnja i petak 5. travnja 2019. godine u Vinkovcima je održana zadnja od četiri predviđene edukacije na temu „Osnažimo znanja i vještine povjerenika radnika za zaštitu na radu“ .
Na edukaciji je sudjelovalo 22 dionica/ka iz Vukovarsko-srijemske županije, predstavnica/ka NSRPHP-a, NSSP-a i sindikata udruženih u NHS kao i predstavnica/ka poslodavaca članica HUP-a, kojima su po završetku iste uručena Uvjerenja o osposobljavanju.
Zahvaljujemo predavačima gđi. Ani Šijaković i gosp. Cvetanu Kovač koji su na vrlo interaktivan i zanimljiv način sudionicima radionica “Osnažimo znanja i vještine povjerenika radnika za zaštitu na radu” prenijeli svoja znanja i praktična iskustva te im pomogli da i sami osnaže znanja i vještine ključne za rad povjerenika radnika za zaštitu na radu i kvalitetan socijalni dijalog u području zaštite na radu.
Provedbu projekta nastavljamo s Okruglim stolom ”Zaštita na radu – prilika i izazov”, koji će se održati 24. svibnja 2019. godine u Osijeku, a tijekom održavanja kojeg će biti predstavljeni i rezultati Istraživanja ”Kvaliteta socijalnog dijaloga u provedbi zaštite na radu” provedenog u periodu od lipnja do kolovoza 2018. godine.
burst
D.M.
Uprava društva Đuro Đaković Grupa d.d. – u postupku provedbe svoje namjere, na koju upozoravamo od mjeseca studenog 2018. godine, gašenja osnovnih djelatnosti društva Đuro Đaković Grupa d.d. na programima procesne industrije, petrokemije, energetike i čeličnih konstrukcija i kolektivnog otkazivanja ugovora o radu radnicama i radnicima (u cilju ostvarenja koje od početka 2019. godine ne ugovaraju poslove za te programe) – je 22. ožujka 2019. godine Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, Područni ured Slavonski Brod, vrlo žurno i u zapriječenoj tajnosti, dostavila obavijest o kolektivnom višku radnika u kojoj iskazuju namjeru otkazivanja ugovora o radu 140 (proizvodnih) radnica i radnika i ujedno, u ime radnica i radnika, iskazujemo žaljenje što zamjenik župana Brodsko-posavske županije svojim odbijanjem sazivanja tražene tematske sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća Brodsko-posavske županije i župan Brodsko-posavske županije svojim izbjegavanjem sastanka, traženog zajedno sa Sindikatom metalaca Hrvatske – industrijskim sindikatom, te oba sada već osmotjednim izbjegavanjem sastanka i razgovora u bilo kakvom obliku o stanju, poslovanju i događanjima u grupaciji Đuro Đaković, dakle svojim nečinjenjem, podržavaju takve radnje i postupanje i posljedično ugrožavanje egzistencije radnica i radnika i njihovih obitelji, građanki i građana ove Županije.
Tim povodom sredstvima javnog priopćavanja smo uputili Priopćenje s kojim se u cijelosti možete upoznati putem poveznice u nastavku.
Ožujak 18. 2019.
U četvrtak 14. ožujka i petak 15. ožujka 2019. godine u Osijeku je održana edukacija ”Osnažimo znanja i vještine povjerenika radnika zaštite na radu” treća od četiri ovakve edukacije u sklopu aktivnosti projekta “Zaštita na radu – prilika i izazov u socijalnom dijalogu“ koji se provodi kao dio Operativnog programa ”Učinkoviti ljudski potencijali” po pozivu ”Jačanje socijalnog dijaloga – faza III”. Nositelj projekta je Nezavisni sindikat radnika u proizvodnji hrane i pića, a partneri na projektu su Brodsko-posavska županija, Hrvatska udruga poslodavaca, Nezavisni hrvatski sindikati, Nezavisni sindikat »Socijalna pravda« i Požeško-slavonska županija. Ukupna vrijednost Projekta je 962.917,20. kuna, a financira se sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u 100% iznosu.
Iako je na edukaciji planirano sudjelovanje dvadeset dionica i dionika iz Osječko-baranjske županije, predstavnica i predstavnika sindikata udruženih u Nezavisne hrvatske sindikate i poslodavaca članica Hrvatske udruge poslodavaca, veseli nas što je u radu ove radionice sudjelovalo 39 sudionika kojima su po završetku uručena i Uvjerenja o osposobljavanju.
Ovu nadasve zanimljivu i interaktivnu edukaciju vodili su: Ana Šijaković i Cvetan Kovač, ESSE – Europsko društvo inženjera sigurnosti.
Projekta se nastavlja četvrtom dvodnevnom edukacijom “Osnažimo znanja i vještine povjerenika radnika za zaštitu na radu”, koja će se održati 4. i 5. travnja 2019. godine u Vinkovcima.
D.M.
Veseli nas što vam možemo predstaviti publikaciju „Kvaliteta socijalnog dijaloga u provedbi zaštite zdravlja i sigurnosti na radu“ nastalu u sklopu projekta „Zaštita na radu – prilika i izazov u socijalnom dijalogu“ koji sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u 100 %-tnom iznosu.
Posebno zahvaljujemo istraživačkom timu i svim sudionicima, koji su odvojili vrijeme za popunjavanje ankete, na angažmanu kojim su omogućili nastanak ove publikacije.
Publikacija je namijenjena svima onima koji su zainteresirani za socijalni dijalog i suradnju njegovih dionika (bilo na strani poslodavca ili na strani radnika), a posebno za one koji su članovi sindikata i djeluju u radničkim vijećima ili su povjerenici radnika za zaštitu na radu jer je socijalni dijalog svima njima glavni alat u zaštiti prava radnika i poboljšavanju uvjeta rada.
Problemi i izazovi s kojima se zajedno sa socijalnim partnerima svakodnevno susrećemo povezani su s nedovoljnim i često neučinkovitim socijalnim dijalogom o pitanjima važnima za zdravlje radnika i sigurnost na radu. Nerazumijevanje uloge i obaveza povjerenika radnika za zaštitu na radu, sindikalnih povjerenika, članova radničkih vijeća i ovlaštenika poslodavca za zaštitu na radu u kombinaciji s nedovoljno razvijenim stručnim kapacitetima za provedbu socijalnog dijaloga o pitanjima važnima za zdravlje radnika i sigurnost na radu često rezultiraju neučinkovitom provedbom mjera zaštite na radu.
Vjerujemo da će nam publikacija „Kvaliteta socijalnog dijaloga u provedbi zaštite zdravlja i sigurnosti na radu“ kao i “Priručnik za praktičan rad povjerenika radnika za zaštitu na radu”pomoći da bolje razumijemo vlastitu ulogu i obaveze te unaprijedimo osobne kapacitete važne za provođenje učinkovitijeg socijalnog dijaloga o pitanjima važnim za zdravlje radnika i sigurnost na radu.
Vinko Jušić, predsjednik NSRPHP
Darko Maras, predsjednik NSSP i koordinator projekta
Željko Jurić, glavni tajnik NSRPHP i voditelj Projekta
Publikaciju “Priručnik za praktičan rad povjerenika radnika za ZNR” možete vidjeti ovdje