Na molbe i učestalo ponavljane upite i traženja radnica i radnika Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. (i članica i članova i ne članica i ne članova Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda«) u privitku ovog članka objavljujemo Kolektivni ugovor Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. koji su Sindikat metalaca Hrvatske – industrijski sindikat i Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. kao poslodavac potpisali 29. kolovoza 2019. godine, a koji je poslodavac sukladno odnosnim odredbama Zakona o radu bio obvezan najkasnije 30. rujna 2018. godine objaviti u Narodnim novinama.
Navedeni Kolektivni ugovor objavljujemo na ovaj način jer poslodavac još uvijek i nakon i unatoč, na zahtjev Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda«, 15. i 16. listopada 2018. godine obavljenom inspekcijskom nadzoru isti nije učinio javno dostupnim, ni na propisani ni na bilo koji drugi način.
Tom činjenicom je objava Kolektivnog ugovora na ovaj način jedini mogući način na koji možemo radnicama i radnicima Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. omogućiti pristup i uvid u dokument na koji se u međusobnim pravima i obvezama poslodavca i radnica/radnika poziva u svakom pojedinom ugovoru o radu.
Istovremeno u privitku ovog članka objavljujemo i poredbene analize, odnosno očitovanja Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda«, koje smo predstavnicima Sindikata metalaca Hrvatske – industrijskog sindikat u Pregovaračkom odboru sindikata i članovima Pregovaračkog odbora poslodavca dostavili 17. kolovoza 2018. godine, iz kojih je vidljivo zašto je potpisani Kolektivni ugovor štetan za radnice i radnike Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d., a to su ujedno i razlozi zbog kojih je Nezavisni sindikat »Socijalna pravda« takav Kolektivni ugovor odbio potpisati.
Ističemo najviše štetne posljedice koje potpisani Kolektivni ugovor ima za radno-pravni i socijalno-ekonomski status radnica i radnika:
– poslodavac samostalno donosi i mijenja koeficijente kojima su vrednovana radna mjesta i popis i opis poslova i radnih zadataka radnih mjesta, dakle plaću radnica i radnika;
– neiskorišteni sati rada odrađeni u preraspodjeli se radnicama i radnicima, umjesto kao prekovremeni sati rada (dodatak 50%), obračunavaju i plaćaju kao redovni sati rada;
– radnice i radnici po osnovi dodatka za ukupni radni staž imaju od jedan do čak pet dana manje godišnjeg odmora u odnosu na broj dana koji su imali do potpisivanja ovog Kolektivnog ugovora;
– dodaci radnicama i radnicima za rad u drugoj smjeni, rad u trećoj smjeni (noću), prekovremeni rad, rad i neradni dan (subota), rad na blagdane i nedjeljom (dan tjednog odmora), rad na Uskrs, Božić i Novu Godinu se ne kumuliraju, nego se primjenjuje pojedini dodatak najpovoljniji za radnicu i radnika, što znači da će radnica ili radnik koji je do sada za, primjerice, sate prekovremenog rada noću tijekom subote i nedjelje imao kumulirajući dodatak 130%, od sada imati samo najpovoljniji dodatak 50%;
– dodaci radnicama i radnicima za rad u posebno teškim uvjetima se ne kumuliraju, nego se primjenjuje pojedini dodatak najpovoljniji za radnicu i radnika, što znači da će radnica ili radnik koji je do sada za, primjerice, sate rada na visini kao direktni proizvodni radnik – zavarivač imao kumulirajući dodatak 9%, od sada imati samo najpovoljniji dodatak 4%;
– plaća radnicama i radnicama, niti nakon pet godina, nije povećana, a istovremeno nisu utvrđeni ni model ni rokovi po kojem bi se i u kojima bi se plaća povećala u narednom razdoblju.
Prve će vidljive posljedice štetnosti potpisanog Kolektivnog ugovora svaka radnica i svaki radnik Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. osjetiti nakon što 1. prosinca 2018. godine stupe na snagu najavljene izmjene Pravilnika o porezu na dohodak, kojima će se iznos prigodne godišnje nagrade (božićnica, naknada za godišnji odmor i sl.) povećati sa sadašnjih 2.500,00 kuna na 7.500,00 kuna, te bi slijedom te izmjene da je Sindikat metalaca Hrvatske – industrijski sindikat prihvatio u Poredbenoj analizi navedeno traženje Nezavisnog sindikata »Socijalna pravda« radnicama i radnicama poslodavac bio dužan isplatiti ”Božićnicu” u iznosu od 3.000,00 kuna, umjesto potpisanim Kolektivnim ugovorom utvrđenog iznosa od 1.000,00 kuna.
Naravno, te će posljedice biti još osjetnije sljedeće godine, odnosno sljedećih godina kada će poslodavac radnicama i radnicima za ”Uskrsnicu” pomoć za podmirenje troškova godišnjeg odmora (regres) i ”Božićnicu”, umjesto 7.500,00 kuna, biti dužan isplatiti 2.500,00 kuna.